Jak komunikować granice
Icons8 Team z Unsplash

Życie osobiste pełne jest sytuacji, w których ktoś przekracza nasze granice. Często odczuwamy dyskomfort i milczymy, zamiast zwrócić uwagę. Boimy się, że nasza reakcja okaże się przesadzona, nieadekwatna do sytuacji i urazimy drugą stronę. Niezależnie od tego, czy ktoś narusza twoją przestrzeń osobistą, czy częstuje nieproszonymi radami, masz prawo zareagować. Jak komunikować granice?

Spis treści:

  1. Dlaczego komunikacja granic przysparza nam trudności?
  2. Jak komunikować granice?
  3. Utrwalanie dobrych wzorców
  4. Mowa ciała jako sposób na stawianie granic
  5. Jak reagować na zaskakujące prośby?
  6. Jak reagować na nieproszone rady?
  7. Jak reagować na wścibskie pytania!

Dlaczego komunikacja granic przysparza nam trudności?

Komunikacja granic często przysparza nam sporo trudności. Boimy się, że druga strona nie ma złych intencji, więc zwracając jej uwagę, tylko sprawimy jej przykrość. Wiele kobiet odczuwa też niepewność związaną z trafnością własnej oceny sytuacji. Niestety, dziewczynki od najmłodszych lat są wychowywane w przeświadczeniu, że na pierwszym miejscu powinny stawiać cudze samopoczucie, a dopiero na końcu zająć się własnym. To sprawia, że wiele z nas nie wie, jak komunikować granice.

Jak komunikować granice?

Otwarta komunikacja granic to nic innego jak asertywność, którą trzeba w sobie wykształcić po to, aby inni nie wchodzili nam na głowę, a nasze życie było jak najbardziej satysfakcjonujące. Jeśli coś ci przeszkadza, zatrzymaj się i określ, co czujesz. Być może nie podoba ci się roszczeniowa postawa twojej przyjaciółki, która uważa, że masz odebrać telefon, gdy tylko ona postanowi zadzwonić. Po drugie, odpuść przekonania z przeszłości, które mogą zaostrzać twoją reakcję. Może twój ojciec też zawsze stawiał swoje potrzeby na pierwszym miejscu, czym krzywdził całą rodzinę, ale to twoja przyjaciółka.  Ona po prostu nie rozumie, że ludzie mają prawo w spokoju zjeść kolację lub mogą mieć już inne plany. Na dodatek sama odbiera, kiedy chce i prawo do zarządzania własnym czasem przyznaje tylko sobie. Następnie powiedz otwarcie, z czym masz problem. Np. „Aniu, wiesz, że bardzo cię lubię, ale nie mogę teraz z tobą rozmawiać, chcę zjeść kolację, a potem muszę jeszcze zająć się paroma sprawami. Zgadamy się, gdy obie znajdziemy wolny czas. Wiem, że też nie lubisz odbierać telefonu, gdy jesteś czymś zajęta”. Im bardziej precyzyjnie się wyrazisz, tym lepiej. Unikaj niepotrzebnych emocji, skup się na meritum danej sprawy.

Utrwalanie dobrych wzorców

Jeśli przyjaciółka dostosuje się do twojego komunikatu i zacznie pytać, czy masz czas na rozmowę, a nie zakładać, że zawsze możesz pogadać w przeciwieństwie do niej samej, podziękuj jej za to, że zapytała i wskaż dogodny termin. Warto utrwalać w ludziach dobre wzorce zachowań.

Mowa ciała jako sposób na stawianie granic

Jak komunikować granice? Niewątpliwie w wyrażaniu swoich oczekiwań może pomóc mowa ciała. Ta nierzadko pozwala uzyskać więcej informacji, niż wynikałoby to z naszych wypowiedzi. Jeśli spotykasz znajomą, którą lubisz, ale nie masz teraz czasu na rozmowę, po prostu się nie zatrzymuj, powiedz tylko: „cześć”.  Gdy zaczepia cię akwizytor, idź dalej, rzucając tylko: „przepraszam, nie mam czasu”.  Odmowa często rodzi trudności, a gdy już się na nią zdecydujemy, druga strona nierzadko próbuje wywrzeć na nas wpływ, abyśmy zmieniły zdanie. W takiej sytuacji najlepiej popatrzeć jej prosto w oczy i powiedzieć: „nie, nie zgadzam się”. To zadziała znacznie mocniej niż samo: „nie” rzucone w momencie, gdy spuszczamy wzrok i okazujemy drugiej stronie niepewność, którą ona może próbować wykorzystać na swoją korzyść.

Jak reagować na zaskakujące prośby?

Otwarta komunikacja granic często nastręcza nam trudności, ponieważ ktoś działa w sposób niespodziewany i nas zaskakuje. Np. koleżanka nagle pyta, czy zostaniemy z jej dzieckiem w środę. Jeśli nie jesteśmy pewne, jakiej odpowiedzi udzielić, poprośmy o czas do namysłu. Wówczas łatwiej będzie nam podjąć dobrą decyzję. Gdy szybko dokonujemy wyboru pod wpływem presji, często zgadzamy się na rzeczy, na które wcale nie mamy ochoty.

Jak reagować na nieproszone rady?

Niektóre osoby uwielbiają częstować innych nieproszonymi radami. Np. „mogłabyś trochę schudną i zapuścić włosy”. Nie wiemy, jak reagować na takie komunikaty i zastygamy jak słup soli. Możemy jednak odpowiedzieć drugiej stronie, że nie prosiłyśmy jej o ocenę i rady.

Jak reagować na wścibskie pytania!

Niektóre osoby zadają wścibskie pytania. Chcą wiedzieć, czy mamy partnera, planujemy dzieci, kiedy zamierzamy kupić własne mieszkanie, ile zarabiamy. Wszystko to budzi w nas ogromny dyskomfort. O ile zupełnie obcej osobie łatwo powiedzieć, że to nie jej sprawa, o tyle szefowi, przyjaciółce czy ciotce przychodzi nam to już dużo trudniej. Niemniej nikt nie ma prawa wypytywać cię o sprawy osobiste.  W takiej sytuacji najlepiej odrzec: „to kwestie, których nie zamierzam poruszać”.