Jednym z pierwszych układów, które wytworzyły najbardziej nawet prymitywne zwierzęta był układ pokarmowy – trudno sobie bowiem wyobrazić życie bez jedzenia. Jak jest zbudowany, do czego służy i co wchodzi w jego skład?

Układ pokarmowy człowieka służy odżywianiu, czyli przerabianiu pokarmu na składniki możliwe do wchłonięcia, następnie na transporcie niektórych elementów do krwi i zmagazynowaniu innych przez wątrobę. W końcu – do wydalenia tego, co zostało po przetworzonym pokarmie, w postaci stolca.

Cały układ pokarmowy składa się z przewodu, którym pokarm wędruje oraz gruczołów, które umożliwiają jego trawienie.

Przewód pokarmowy zaczyna się jamą ustną, w której pokarm gryziemy i nawilżamy śliną pochodzącą ze ślinianek, by w rezultacie stworzyć kęs możliwy do łatwego przełknięcia. Następnie przez gardło pokarm szybko i bez naszej kontroli przechodzi do przełyku.

Przełyk ma za zadanie transportować pokarm przez szyję i klatkę piersiową do jamy brzusznej, a konkretnie do żołądka. Służą temu mięśnie, które kurcząc się “przepychają” kęsy pożywienia w odpowiednią stronę (dlatego treść pokarmowa ląduje w żołądku nawet wtedy, gdy łykamy coś wisząc do góry nogami).