Globulki dopochwowe kojarzą się z antykoncepcją, ale nie zawsze używamy ich tylko do tego celu. Czym są i w jakich przypadkach lekarz może je wypisać? Jaki związek mają globulki dopochwowe z menopauzą?

Czym są globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe to forma leku lub środka antykoncepcyjnego, w postaci przypominającej podłużne tabletki lub czopki. Globulki stosuje się dopochwowo, czyli wprowadzając głęboko do środka pochwy.

Najczęściej używa się ich przy różnego rodzaju infekcjach i naruszeniu naturalnej równowagi bakteryjnej pochwy. W formie globulek dopochwowych występuje także chemiczny środek antykoncepcyjny, który ma działanie plemnikobójcze. Antykoncepcyjne globulki są alternatywą dla pigułek hormonalnych i tradycyjnych prezerwatyw.

Globulki dopochwowe a menopauza

Kobiety przechodzące menopauzę borykają się z wieloma dolegliwościami, wśród których bardzo często występują zmiany w obrębie pochwy: atrofia (zanik), suchość, świąd, pieczenie, ból podczas stosunku, nawracające infekcje.

Jednym ze sposobów leczenia jest właśnie stosowanie globulek dopochwowych. Ginekolog może przepisać kobiecie globulki w formie hormonalnej terapii zastępczej, preparatu estrogenowego lub niehormonalne globulki, które wspomagają utrzymanie naturalnej równowagi biologicznej w obrębie pochwy, odpowiednie nawilżenie i odnowienie komórek nabłonka.