Dlaczego pieniądze często stanowią źródło konfliktu w związku

Czy wiesz, że kłótnie o pieniądze często prowadzą do agonii związku i rozstania? Dlaczego ten temat jest tak drażliwy i tak bardzo różni ludzi?  Czy można osiągnąć kompromis w tej kwestii? Dlaczego pieniądze często stanowią źródło konfliktu w związku?

Pieniądze zapewniają przeżycie

Pieniądze bardzo często stanowią o naszym być albo nie być. Oczywiście nie chodzi tutaj o materialistyczne podejście do życia, ale o jego realistyczny wymiar. Po prostu bez pieniędzy nie da się zakupić żywności, leków czy opłacić mieszkania. Są nam potrzebne do życia, co niekoniecznie oznacza, że musimy spędzać w pracy całe dnie, aby zarobić kokosy.

Odmienne podejście do pieniędzy źródłem konfliktu

Ludzie wynoszą z domu rodzinnego bardzo różne podejście do pieniędzy. Jedni muszą mieć poduszkę bezpieczeństwa w postaci oszczędności umożliwiających przeżycie najbliższego roku. Trudno dziwić się ich podejściu, w końcu w dzisiejszych niepewnych czasach każde oszczędności są na wagę złota. Ceny galopują mocno w górę, bezrobocie wzrasta, polskiej gospodarce grozi zapaść. Drudzy z kolei żyją chwilą i chcieliby wydawać pieniądze na różnego rodzaju przyjemności. Problem pojawia się wówczas, gdy osoby o różnym podejściu wchodzą ze sobą w związek. Ona np. zaznała biedy w rodzinnym domu i oszczędza pieniądze. On natomiast stracił bliską osobę, zanim zrealizował z nią swoje marzenia. Żyje więc chwilą i chciałby polecieć na wakacje życie. Jej szkoda pieniędzy na takie zbytki, on nie rozumie jej oszczędności. Tutaj rodzi się konflikt.

Gdy partner zarabia więcej

Jednak nie zawsze tak to wygląda. Konflikt o pieniądze może też dotyczyć kwestii równości. Jeśli któryś z partnerów zarabia mniej, to może czuć się źle z faktem, że dokłada się w takiej samej mierze do domowego budżetu jak druga strona. Z kolei osoba zarabiająca więcej może czuć się pokrzywdzona faktem, że sama opłaca większość rachunków. Do tego dochodzą jeszcze kobiety wychowujące dzieci i pozostające na garnuszku mężów. Ich brak środków finansowych rodzi silną zależność od partnera, a ten może dowolnie manipulować swoją partnerką, wykorzystując swoją przewagę.

Zazdrość o czas spędzany w pracy

Duży problem stanowi także czas spędzony w pracy. Niektórzy woleliby żyć na niższym poziomie życia, ale częściej widywać swojego partnera. Czują, że o jego uwagę rywalizują z jego pracą. Z kolei partner może się zdawać nie dostrzegać problemu, w końcu ciężko pracuje, aby swojej rodzinie zapewnić godny byt. Może czuć się nawet atakowany przez swojego partnera.

Stosunek do pieniędzy warto omówić na początku znajomości

Warto na początku znajomości ocenić, jaki stosunek do pieniędzy ma druga osoba. Nie chodzi o to, ile zarabia, ale o to, czy żyje od wypłaty do wypłaty, czy jest bardzo oszczędna. W przypadku skrajnych różnic, warto się zastanowić, na ile jesteśmy skłonni do kompromisu.