Higiena jamy ustnej często zajmuje ważną pozycję w naszej codziennej rutynie. Tymczasem zapominamy, że zdrowie zębów i dziąseł w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Niedobór określonych substancji może wpływać negatywnie na stan jamy ustnej. Także nadmierne spożywanie produktów bogatych w określone związki chemiczne może osłabiać szkliwo. Jak wygląda dieta wzmacniająca zęby?
Spis treści:
- Z czego zbudowane są zęby?
- Dieta bogata w wapń to dieta wzmacniająca zęby
- Źródło fluoru w diecie
- Od czego zależy prawidłowa mineralizacja zębów?
- Jak niedobór witaminy C wpływa na dziąsła?
- Źródła witaminy A w diecie
- Jak usunąć płytkę nazębną w naturalny sposób?
Z czego zbudowane są zęby?
Czy wiesz, że zęby są zbudowane z hydroksyapatytu? Pod tą skomplikowaną nazwą chemiczną kryje się fosforan wapnia. Nasze zęby do prawidłowej mineralizacji potrzebują zatem wapnia i fosforu. Co ciekawe, wykazują większą odporność mechaniczną na zarysowania niż kość, za to dużo łatwiej się kruszą, co prowadzi do powstania ubytków. Niestety uszkodzone zęby nie ulegają procesom odbudowy, jakie zachodzą w pozostałych kościach. U ludzi młodych złamana kość z reguły samoistnie się zrasta. Niestety nawet u nich uszkodzony ząb sam się nie odbudowuje.
Dieta bogata w wapń to dieta wzmacniająca zęby
Dieta wzmacniająca zęby opiera się w dużej mierze na wapniu, czyli składniku mineralnym. Najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w nabiale, kapuście, brukselce, jajach i szprotkach jedzonych wraz z kręgosłupem. Wapń występuje też w wodzie.
Źródło fluoru w diecie
Aby zęby były zdrowe i wolne od próchnicy, konieczny jest fluor. Ten wykazuje działanie antybakteryjne. Ponadto wpływa na zdrowie zębów także w inny sposób. Najwięcej fluoru dostarczymy organizmowi wraz z wodą. Na butelce wody mineralnej czy źródlanej zawsze podaje się zawartość jonów fluorkowych.
Od czego zależy prawidłowa mineralizacja zębów?
Czy wiesz, że zęby to kości, a ich prawidłowa mineralizacja zależy nie tylko od dostępności wapnia i fosforu? Nawet gdy nie brakuje nam tych dwóch pierwiastków, sam proces może przebiegać w sposób nieprawidłowy. Dzieje się tak, gdy cierpimy na niedobór witaminy D. To właśnie cholekalkalcyferol uczestniczy w mineralizacji kości. Choć witamina D jest wytwarzana w naszej skórze, to proces ten zachodzi efektywnie tylko od połowy kwietnia do połowy września. W pozostałym okresie musimy dostarczyć cholekalkalcyferol z zewnątrz. Produkty bogate w witaminę D to tłuste ryby morskie. Niestety na co dzień jemy ich zdecydowanie za mało. Witaminę D znajdziemy także w nabiale, jajach i podrobach.
Jak niedobór witaminy C wpływa na dziąsła?
Czy wiesz, że czasem zęby są słabe, chwieją się i grożą wypadnięciem? Tak oddziałuje na nie niedobór witaminy C. To właśnie kwas askorbinowy odpowiada za zdrowie dziąseł. Gdy te znajdują się w dobrym stanie, zapewniają odpowiednią podporę dla zębów. Pod wpływem niedoboru witaminy C dziąsła ulegają osłabieniu, krwawią i grożą wypadaniem zębów. Aby uniknąć paradontozy, nasza dieta wzmacniająca zęby powinna obfitować w kwas askorbinowy. Witaminę C znajdziemy w truskawach, aronii, porzeczkach, cytrusach i papryce.
Źródła witaminy A w diecie
Nasze dziąsła czasem ulegają uszkodzeniu. Dzieje się tak, gdy spożywamy twarde pokarmy. Te mogą powodować urazy mechaniczne dziąseł, przez co te krwawią. Powstałe rany stanowią zaś otwarte wrota to namnażania mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych. Infekcje dziąseł mogą osłabiać nasze zęby. W związku z tym warto im zapobiegać. Witamina A sprzyja gojeniu się ran. Znajdziemy ją w marchewce jako beta-karoten. W ten związek chemiczny obfituje też dynia.
Jak usunąć płytkę nazębną w naturalny sposób?
Płytka nazębna nie tylko powoduje dyskomfort, ale też prowadzi do niszczenia zębów. Obecne w niej bakterie namnażają się, co grozi próchnicą. Aby jej uniknąć, warto sięgnąć po naturalne szczoteczki do zębów. Pod tym określeniem kryją się warzywa, które usuwają płytkę nazębną. Zaliczamy do nich marchew, kalarepę, rzodkiewkę czy korzeń selera.