Cyberprzestępczość a zachwianie poczucia bezpieczeństwa
Christina Morillo z Pexels

Cyberprzestępczość to problem, który dotyka coraz większej grupy Polaków. Nieustannie pojawiają się doniesienia o zhakowanych kontach – mailach, Facebooku, Instagramie czy dostępie do bankowości elektronicznej. Cyberprzestępczość a zachwianie poczucia bezpieczeństwa – jak sobie z tym radzić?

Spis treści:

  1. Lęk związany z nowymi technologiami
  2. Jak działają hakerzy?
  3. Cyberprzestępczość a zachwianie poczucia bezpieczeństwa
  4. Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?
  5. Jak stworzyć silne hasło do kont bankowych i maila?
  6. Przelewy autoryzowane zdrapką
  7. Abonament BIK – jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

Lęk związany z nowymi technologiami

Niektóre osoby, które dotychczas bez obaw korzystały z internetu, zaczynają odczuwać coraz większy lęk związany z aktywnością w sieci. Przelewy bankowe, media społecznościowe, maile – wszystko to wydaje się niebezpieczne. Do tego należy dorzucić jeszcze SMS-y. Cyberprzestępczość przyjęła nieznane wcześniej rozmiary. Teraz każdy z nas może dostać SMS, że jego paczka już jest do odbioru, wystarczy kliknąć w link. Podobnie działają hakerzy bazujący na testach na obecność COVID-19. Wielu z nich rozsyła SMS-y: twój wynik na COVID-19 jest już gotowy, aby go sprawdzić, kliknij w link. Oczywiście po owym kliknięciu na telefonie zainstaluje się złośliwe oprogramowanie.

Jak działają hakerzy?

Cyberprzestępczość ma się dobrze. Pokazuje ona, jak daleko posunęliśmy się w informatyzacji, co może okazać się dla nas szkodliwe i zgubne. Wiele z nas wykonuje przelewy przez smartfona. To na niego przychodzą kody autoryzujące transakcję. Tymczasem wystarczy, że ktoś zhakuje nam telefon, wysyłając SMS o wynikach COVID-19, by przejąć kontrolę nad naszą bankowości i ogołocić nam konto.

Cyberprzestępczość a zachwianie poczucia bezpieczeństwa

Cyberprzestępczość powoduje zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Czujemy, że już nigdzie nie możemy czuć się spokojnie. Boimy się odebrać SMS, otworzyć załącznik maila, robić zakupy online. Na dodatek nie znamy daty ani godziny, kiedy to, mimo naszych usilnych starań, ktoś postanowi włamać się na naszego maila czy konto bankowe. Niestety, zabezpieczenia często pozostawiają sporo do życzenia. Co możemy zrobić, aby odzyskać utracone poczucie bezpieczeństwa?

Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Warto zacząć od dobrego zabezpieczenia sprzętu. Przede wszystkim wgraj na smartfona i laptopa sprawdzony program antywirusowy. Musisz pamiętać o jego systematycznej aktualizacji. Warto też regularnie skanować nim sprzęt na obecność szkodliwych plików.

Jak stworzyć silne hasło do kont bankowych i maila?

Należy również zmienić hasła dostępu do wszystkich kont, z których korzystasz – dostępu do bankowości internetowej, Facebooka, maila czy Instagramu. Nowe hasła zapisz sobie w jakimś notatniku, ale nie na komputerze czy smartfonie. Powinny być silne i trudne do wymyślenia. Niektórzy, niestety, wykorzystują hasła składające się z ich imienia, nazwiska czy ksywy, po czym dodają 123. To błąd, bo takie hasła łatwo można odgadnąć.  Należy też pamiętać o ich częstym zmienianiu. Tam, gdzie to możliwe, uruchom weryfikację dwuetapową. Dzięki temu rozwiązaniu trudniej będzie zhakować twoje konto. Gdy ktoś spróbuje zalogować się na nieznanym urządzeniu, będzie musiał podać kod z SMS-a.

Przelewy autoryzowane zdrapką

Jeśli chodzi o przelewy internetowe, to najlepiej zabezpieczyć je zdrapką, którą otrzymujemy fizycznie. Nawet jeśli ktoś pozna nasze dane do logowania, to nie będzie w stanie nas okraść, bo będzie musił zatwierdzić transakcję kodem ze wskazanej zdrapki.

Abonament BIK – jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

Poza tym warto wykupić abonament w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki niemu uzyskasz powiadomienie, gdy ktoś zechce załatwić sobie kredyt na twoje dane. Przed jego przyznaniem instytucje finansowe zgłaszają zapytanie do BIK, aby ocenić naszą wiarygodność kredytową. BIK może wówczas wysłać nam SMS, że wpłynęło zapytanie od firmy xyz. Jeśli nic nam o nim nie wiadomo, to znak, że ktoś próbuje nas okraść i potrzebna jest szybka interwencja.