Dieta może mieć na celu przybranie na wadze, unikanie pewnego rodzaju produktów ze względu na towarzyszącą chorobę (np. dieta cukrzycowa, przeciwmiażdżycowa) czy po prostu zdrowe i zbilansowane odżywianie się.

Czy istnieje dieta idealna?

Nie ma cudownej diety, dobrej dla wszystkich. Każdy człowiek musi sam (lub z pomocą dietetyka) określić, czego potrzebuje, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Nie zawsze dieta odchudzająca, zwłaszcza restrykcyjna, jest dobra. Czasem wystarczy wprowadzić racjonalny, zbilansowany sposób odżywiania się, by zyskać na zdrowiu i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warto pamiętać, że dieta to nie tylko sposób jedzenia, który wprowadzamy na chwilę, w momencie, gdy chcemy podreperować swoje dojrzalakobieta.pl czy figurę.

To nawyki żywieniowe, które powinniśmy przyjąć na stałe, a zmienić tylko w momencie, gdy inny sposób odżywiania będzie bardziej korzystny dla naszego zdrowia. Dobra dieta uwzględnia odpowiednią ilość składników energetycznych, witamin, związków mineralnych, aminokwasów, błonnika i naturalnych kwasów organicznych. Prawidłowe zapotrzebowanie energetyczne dorosłego człowieka wynosi 2500-3500 kcal na dobę.

Dieta odchudzająca wciąż powinna być bogata we wszystkie potrzebne składniki, a jedynie oferować mniejszą zawartość kalorii. Usunięcie z pokarmów pewnych składników będzie powodowało ich niedobory, a to w konsekwencji doprowadzi do poważnych chorób, zamiast do szczupłej sylwetki.