Nasz żołądek i trzustka są narażone na wiele niebezpieczeństw i chorób. Jedną z nich jest choroba wrzodowa. Czym się ona objawia, na czym polega i jak się ją leczy?

Jedną z częstszych przypadłości żołądka i dwunastnicy jest choroba wrzodowa. Jest to dolegliwość uciążliwa, bo niestety często nawracająca. Polega na powstawaniu owrzodzeń, czyli głębokich ubytków błony śluzowej (ubytki płytkie zwane są nadżerkami) na ściankach danego narządu.

Wrzody mogą nieraz być bardzo głębokie i prowadzić do perforacji, czyli przebicia ściany przewodu pokarmowego – i w następstwie do zapalenia otrzewnej.

Przyczyny powstawania wrzodów

Przyczyną wrzodów dwunastnicy jest najczęściej zakażenie bakterią Helicobacter pylori, którą zakażone jest prawie 80% dorosłej populacji w naszym kraju, choć większość osób zakażonych nie choruje.

Wrzody żołądka również wywołuje powyższa bakteria, ale równie często (a może nawet częściej) ich przyczyną są niesterydowe leki przeciwzapalne, czyli popularne tabletki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe.

Leki przeciwbólowe mają bardzo różny potencjał wrzodotwórczy, czyli siłę, z jaką mogą uszkadzać żołądek. Pozbawione takiego działania, a więc bezpieczne dla zdrowia, są preparaty zawierające paracetamol, dlatego warto zwracać uwagę na skład środka przeciwbólowego.