Cellulit a cellulitis

Czy wiesz, że słów cellulit i cellutis nie można używać zamiennie? Mimo podobnego brzmienia każdy z terminów oznacza coś zupełnie innego. Odkryj, czym różnią się te jednostki i poznaj skuteczne sposoby na zwalczenie obu uciążliwych przypadłości.

Co to jest cellulit?

Cellulit to kosmetyczny defekt polegający na nierównomiernym rozmieszczeniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Efekt to nieestetyczne nierówności i zgrubienia przypominające fakturą skórkę pomarańczy. Najbardziej narażonymi na jego występowanie partiami ciała są uda, pośladki oraz brzuch, choć cellulit potrafi pojawić się także na ramionach lub łydkach. Problem niemal całkowicie dotyczy kobiet, ponieważ w dużej mierze jest uwarunkowany nadmiarem estrogenów, jak również wynika z odmiennej niż u mężczyzn, budowy tkanki tłuszczowej. Oprócz tego cellulitowi sprzyja nadwaga oraz niezdrowy tryb życia, który zaburza przemianę materii, kumulując w organizmie toksyny.

Sklasyfikowano kilka typów pomarańczowej skórki. Cellulit tłuszczowy wiąże się z nadmiarem kilogramów, wiotką skórą i niewłaściwym rozmieszczeniem lipidów, podczas gdy cellulit wodny to rezultat zatrzymywania nadmiernej ilości wody i toksyn, które powodują opuchnięcia i stymulują rozrost tkanki tłuszczowej. Cellulit cyrkulacyjny bywa nazywany kombinacją obu typów cellulitu. Dochodzi w nim do degeneracji włókien kolagenowych, a w rezultacie do nieprawidłowego krążenia krwi i niedotlenienia tkanek. Tego rodzaju cellulit objawia się na udach w postaci bolesnych tłuszczowych grudek.

Szacuje się, że aż 8 na 10 kobiet zmaga się z pomarańczową skórką. Jeśli należysz do ich grona, odkryj sposoby na cellulit, dzięki którym pokonasz wroga.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Cellulit bywa trudnym przeciwnikiem. Na szczęście dysponujemy wieloma możliwościami jego redukcji. Podstawą jest systematyczna aktywność fizyczna, którą dobrze jest wspierać odpowiednią pielęgnacją. W Twojej łazience powinny pojawić się kosmetyki antycellulitowe, takie jak ujędrniający peeling, lekko rozgrzewający olejek i balsam napinający skórę. Aplikuj je regularnie, a efekty ich działania na pewno Cię nie rozczarują. Zwalczające cellulit zabiegi wzbogać o specjalne akcesoria, takie jak masażery i silikonowe bańki, które w połączeniu z kosmetykami wspomagają eliminację cellulitu, poprawiając strukturę skóry.

Antycellulitowy jadłospis powinien obfitować w witaminy, minerały, błonnik, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiednia ilość wody, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i tłuste ryby są tym, co sprzyja dobrej kondycji skóry. Walcząc z cellulitem, wyeliminuj słodycze, fast foody oraz zbyt dużą ilość soli i kofeiny sprzyjających obrzękom. Pamiętaj o tym, że najskuteczniejsze jest wielokierunkowe działanie. Z tą myślą sięgnij po suplement diety na cellulit, którego starannie dobrane, naturalne składniki wspomagają mikrokrążenie i detoksykację organizmu, wygładzając i wzmacniając skórę.

Co to jest cellulitis?

Cellulitis jest o wiele poważniejszą sprawą niż cellulit, ponieważ oznacza jednostkę chorobową. Choroba stanowi zapalenie tkanki łącznej, które dotyczy nóg lub innych części ciała. Cellulitis rozwija się wówczas, gdy przez uszkodzoną skórę przenikają bakterie (najczęściej gronkowce i paciorkowce) lub grzyby. Sprzyjają temu urazy naskórka powstałe w wyniku zranień, ukąszeń, oparzeń, jak również niegojące się miejsca tatuażu bądź piercingu. Na cellulitis najbardziej narażone są osoby z zaniedbanymi chorobami skórnymi, grzybicą stóp i paznokci oraz osoby z cukrzycą i otyłością. Zapaleniu tkanki łącznej towarzyszy wzmożone ucieplenie skóry, pieczenie, obrzęk, bolesność i zmiana koloru na czerwony lub intensywnie różowy. Przy tego rodzaju infekcji pojawiają się także dreszcze, gorączka, nudności oraz ból głowy.

Jak zwalczyć cellulitis?

Rozprzestrzeniające się zapalenie może sięgać do węzłów limfatycznych, w niektórych przypadkach docierając aż do mózgu. Nieleczony cellulitis zagraża życiu – gdy patogeny dostaną się do krwioobiegu pojawia się ryzyko sepsy. Zaobserwowanie wyżej wymienionych objawów powinno skłonić do pilnego kontaktu z lekarzem. Specjalista obejrzy dotkniętą schorzeniem część ciała, zlecając wykonanie badań z krwi oraz wymazów z zainfekowanego obszaru skóry. Sposobem leczenia cellulitisu jest antybiotykoterapia doustna bądź w postaci zastrzyków. Najczęściej spotykanym postępowaniem jest kuracja amoksycyliną. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, szczególnie w przypadku osób z tendencją do nawrotów schorzenia.

W przypadku silnego dyskomfortu chorym niekiedy zaleca się też przyjmowanie środków przeciwbólowych, z wyłączeniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogłyby wywołać groźne powikłania. Częstą rekomendacją dla pacjentów, których ręka lub noga zostały dotknięte cellulitisem, jest elewacja, czyli zmniejszające obrzęk utrzymywanie kończyny w górze. Chora osoba powinna przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza, przyjmować odpowiednie ilości płynów, a w przyszłości szczególnie dbać o profilaktykę cellulitisu – stosując zasady higieny, staranną dezynfekcję, lecząc choroby skórne oraz nawilżając skórę.