Aloes w kosmetykach
ROCKETMANN TEAM z Pexels

Aloes to roślina, która jest nam dobrze znana, chociaż nie rośnie dziko na terenie Polski. Wiele z nas ma ją jednak w swoich domach. Zazwyczaj pełni funkcję ozdobną. Nie trzeba jej na co dzień podlewać, ponieważ magazynuje wodę, dlatego sprawdzi się u zapominalskich. Aloes w kosmetykach dziś nikogo nie dziwi. Jakie posiada właściwości?

Spis treści:

  1. Praktyczne zastosowanie aloesu
  2. Aloes w kosmetykach – jaką pełni rolę?
  3. Właściwości aloesu – działanie anti aging
  4. Jak działają kosmetyki z aloesem?
  5. Aloes jako sukulent
  6. Acemannan, czyli dlaczego aloes przyspiesza gojenie ran
  7. Działanie przeciwzmarszczkowe aloesu

Praktyczne zastosowanie aloesu

Niektórzy wykorzystują aloes, który rośnie w ich doniczkach, do celów praktycznych. Jeśli zerwiemy jego liście po tym, jak go nie podlewaliśmy przez tydzień, wystarczy, że zdejmiemy zewnętrzną skórę i przedostaniemy się do dobroczynnego miąższu. Ten można nakładać na rany oraz na miejsca, w których ukąsił nas komar. Miąższ z aloesu łagodzi podrażnienia i przyspiesza proces gojenia ran.

Aloes w kosmetykach – jaką pełni rolę?

Aloes w kosmetykach jest wykorzystywany od lat. Zauważono, że łagodzi podrażnienia, które powstają m.in. wskutek depilacji, przez co dodaje się go do pianek do golenia. Jest także składnikiem kremów po opalaniu, które nie tylko redukują stan zapalny i uczucie pieczenia, ale też mają za zadanie nawilżyć skórę wysuszoną przez promienie UV.

Właściwości aloesu – działanie anti aging

Aloes w kosmetykach anti aging także znalazł szerokie zastosowanie. Stanowi bogate źródło substancji o działaniu nawilżającym. Z wiekiem skóra ma coraz mniej kwasu hialuronowego, czyli naturalnego humektanta, który wiąże cząsteczki wody. W rezultacie łatwiej ulega odwodnieniu. Należy ją zatem systematycznie nawilżać i zabezpieczać przed przeznaskórkową utratą wody. Ponadto aloes stanowi bogate źródło antyoksydantów. Substancje te zwalczają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać makromolekuły komórkowe, w tym lipidy, białka i kwasy nukleinowe. Aby te nie działały destrukcyjnie, skórze należy regularnie dostarczać antyoksydantów. Te neutralizują wolne rodniki. W rezultacie przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się, w tym powstawanie zmarszczek.

Jak działają kosmetyki z aloesem?

Kosmetyki z aloesem to również te stosowane w pielęgnacji skóry trądzikowej. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują działanie przeciwzapalne. Osoby, które cierpią na trądzik, często skarżą się na pryszcze i zaskórniki. Niektórym zmianom skórnym towarzyszy silny stan zapalny. Jego redukcja sprzyja walce z niedoskonałościami.

Aloes jako sukulent

Czy wiesz, że aloes to egzotyczna roślina zaliczana do sukulentów? Co to oznacza w praktyce? Aloes musiał dostosować się do egzystencji w miejscach, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony i utrudniony. Aby przetrwać, mimo niesprzyjających warunków hydrologicznych, nauczył się magazynować wodę oraz składniki mineralne. W rezultacie korzysta z nich w okresie suszy.

Acemannan, czyli dlaczego aloes przyspiesza gojenie ran

Co ciekawe w miąższu tego sukulenta oprócz wody i minerałów znajdziemy także polisacharyd o działaniu antybiotycznym. To właśnie on sprawia, że kosmetyki z aloesem mogą być stosowane przy uszkodzonej skórze oraz trądziku. Polisacharyd o działaniu antybiotycznym nazywa się acemannan. Wykazuje on wszechstronne działanie. Przyspiesza gojenie się ran, w tym po zabiegach anti aging, wspiera regenerację skóry, jednocześnie spowalnia proces starzenia się. Acemannan przynosi też świetne rezultaty po ukąszeniach owadów.

Działanie przeciwzmarszczkowe aloesu

Czy wiesz, że kosmetyki z aloesem przyspieszają produkcję włókien kolagenowych, których z wiekiem zaczyna brakować w naszej skórze? Pełnią one funkcję strukturalną. Ich ubytek sprawia, że cera staje się wiotka. Ponadto aloes w kosmetykach rozświetla twarz. Najważniejsze, można go stosować bez obaw. Aloes sprawdzi się nawet w pielęgnacji cery trądzikowej, gdyż nie wykazuje właściwości komedogennych. Krótko mówiąc, nie zapycha skóry. Nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry – suchej, wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej.