pierwsze-objawy-choroby-Alzheimera

Istnieją choroby, które postępują wraz z wiekiem, odbierając nam stopniowo sprawność. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera

Niemiecki psychiatra dostrzegł u swojej służącej niepokojące objawy. Przypadek wydał się na tyle interesujący, aby się w niego zagłębić. Przeprowadzone badania wykazały zwyrodnieniową atrofię mózgu, którą nazwano w późniejszych latach na cześć nazwiska jej odkrywcy – Aloisa Alzheimera. To neurodegeneracyjna choroba, która jest spowodowana odkładaniem się pewnych białek w mózgu. Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie komórek mózgowych, prowadząc do ich stopniowego obumierania, co odznacza się charakterystycznymi objawami.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera

Choroba może rozwijać się latami, pierwsze objawy obserwowane są nawet po kilku czy też kilkunastu latach. Proces, do którego zachodzi w mózgu jest długotrwały. Często ludzie żyją z nieświadomością choroby, która zostaje zdiagnozowana bardzo późno. Istnieją sygnały ostrzegawcze, alarmujące o prawdopodobnej chorobie Alzheimera. Pierwszym z nich są zaburzenia pamięci. Osoba chora może mieć problem z zapamiętaniem prostych rzeczy takich jak lista zakupów czy imiona bliskich. Trudności w wypowiadaniu się to również objaw choroby. Osoba może mylić słowa lub mieć problemy z ich właściwym doborem. Kolejnym są problemy z orientacją w czasie i przestrzeni oraz z podejmowaniem decyzji. Chorzy na Alzheimera często mają problemy z myśleniem abstrakcyjnym, odkładaniem przedmiotów na miejsca czy zwykłymi codziennymi czynnościami. Pierwsze objawy choroby Alzheimera to także zaburzenia osobowości, nieracjonalne zachowania i nagłe zmiany nastrojów.

Postępujący Alzheimer

Alzheimer

Choroba jest trudna nie tylko dla pacjentów ale także ich bliskich. Postępuje wraz z wiekiem. Grupę ryzyka stanowią osoby starsze. Demencja oraz inne zaburzenia wpływają na stan zdrowia i pracę mózgu. Chorzy stają się otępieni, gubiąc się w otaczającej ich rzeczywistości. Schorzenie może przyczyniać się do rozwoju depresji. Alzheimer sprawi, że osoby chore łatwo ulegają innym, często nie rozumieją co się wokół nich dzieje. Diagnostyką i leczeniem w Polsce zajmują się specjaliści z neurologii i psychiatrii. Do tej pory nie odkryto leku na tę poważną chorobę. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości medycyna znajdzie rozwiązanie, nie tylko na Alzheimera ale także na inne schorzenia.