zle-nawyki-zywieniowe

Często dochodzi do sytuacji w których osoby, które pragną zrzucić nadmierne kilogramy próbują bardzo radykalnych i agresywnych metod odchudzania. Zdarza się, że nawet udaje im się osiągnąć zamierzony efekt i zaczynają tracić na wadze. Niestety w większości przypadków jest to efekt chwilowy, gdyż po kilku miesiącach od zakończenia procesu odchudzania zaczynają znowu tyć. Z efektem jo-jo spotyka się większość osób które w szybki sposób chcą stracić na wadzę.  Jeśli ty również zmagasz się z tym problemem zastanów się, czy nie powinnaś zmienić swoich nawyków żywieniowych. Dzisiaj podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jeśli sama zdajesz sobie sprawę z tego, że zdarza Ci się popełniać grzeszki żywieniowe to wiedz, że jesteś w stanie się ich oduczyć. Nie jesteś skazana na jedzenie w ten sposób do końca życia,  jeśli będziesz chciała wprowadzić w swojej diecie zmiany, nie obawiaj się, że Ci się nie uda. Dobry plan to połowa sukcesu, z naszymi poradami powinnaś zajść daleko.

1. Brak śniadania

Ile z Was mogłoby się przyznać do niejedzenia śniadania przed wyjściem do pracy lub rozpoczęciem domowych obowiązków. Mało tego, dla wielu z nas to nie śniadanie, a obiad jest pierwszym posiłkiem. Chyba nie musimy żadnej z Was tłumaczyć, że takie postępowanie jest bardzo niezdrowe i niekorzystnie wpływa zarówno na nasz organizm, jak i proces odchudzania. Specjaliści są zgodni co do tego, że to właśnie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dostarcza nam energii potrzebnej do odpowiedniej pracy organizmu.  Jeśli twierdzisz, że z rana nie masz czasu na przygotowanie śniadanie mamy dla
Ciebie idealne i bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy część produktów przygotować sobie dzień wcześniej, nawet kawę można zawczasu wsypać do kubka, a na drugi dzień z rana tylko zalać ją wrzątkiem. Jeśli chcesz więcej poczytać na temat zdrowych śniadań odsyłamy do tego artykułu „Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia„.

2. Ciężka i późna kolacja

Pewnie każda z Was słyszała już o zasadzie, aby „śniadanie zjadać jak król, a kolację jak żebrak”. Naszym zdaniem jest to bardzo dobre stwierdzenie, w kilku słowach zawarty jest odpowiedni plan naszego odżywania na cały dzień. To właśnie kolacja powinna być najbardziej lekkostrawnym oraz najmniej kalorycznym posiłkiem podczas dnia, niestety często jest dokładnie na odwrót. Jeśli będziemy stasować się do zasady opisanej w punkcie pierwszym nie powinnyśmy odczuwać nadmiernego głodu wieczorem. To właśnie brak śniadania zaburza nam cały dobowy rytm odżywiania.

3. Przejadanie się

Ten okropny nawyk żywieniowy również często wynika z niestosowania się do zasady opisanej w punkcie pierwszym. Uczucie głodu, które towarzyszy nam od samego rana nabiera znacznie większej mocy popołudniami oraz wieczorami, dlatego pierwszy posiłek zjadamy z wilczym apetytem. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu powinnaś  jeść bardzo powoli, a każdy kęs bardzo dokładnie przeżuwać. Do naszego mózgu dopiero po ok. 20 dociera informacja, że jesteśmy już syci, dlatego nie ma się co spieszyć z jedzeniem obiadu.

4. Niska jakość spożywanych potraw

Na pewno słyszałyście już kiedyś powiedzenie, które mówi o tym, że „człowiek jest tym co je”. Naszym zdaniem jest ono jak najbardziej autentyczne, gdyż często jemy bardzo tłusto, słodko i szybko nie zwracając uwagi na jakość potraw. Z badań wynika, że niezdrowe posiłki zjadamy najczęściej na mieście (fast food, słodkie bułki, batoniki) po to, aby zaspokoić nagły głód. Jest na to jedna rada, zabierajmy ze sobą do pracy, szkoły, czy na większe wypady na miasto jedzenie przygotowane w domu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jemy świeżo i zdrowo, wystarczy że wieczorem oprócz śniadania przygotujemy sobie kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa, lub warzywną sałatkę.

Po wnikliwej lekturze tego artykułu możecie się zastanowić które ze złych nawyków towarzyszą Wam w codziennym życiu. Jeśli pozbędziecie się wszystkich złych przyzwyczajeń możecie mieć pewność, że będzie Wam znacznie łatwiej walczyć o szczupłą sylwetkę, a co za tym idzie o lepsze samopoczucie.