Święta wielkanocne to cudowny czas spędzany w gronie rodziny i najbliższych znajomych przy suto zastawionym stole. Większość Polaków słynie z bardzo dużej gościnności, powoduje to że wraz z odwiedzinami kolejnego członka rodziny zjadamy coraz większe porcje ciężkostrawnych potraw. Dzisiaj podpowiemy każdej z was jak poradzić sobie z przejedzeniem w czasie świąt.

Zasady odżywiania

Pierwsza i najważniejsza zasada mówi o tym aby jeść z umiarem! Każdy w takiej sytuacji stwierdzi – łatwo powiedzieć, trudno zrobić. Z całą pewnością nie chcemy nikogo namawiać do odstawienie talerza pełnego pysznych potraw na cały okres świąt. Starajmy się jednak nie przejadać, w momencie gdy poczujemy się syci odłóżmy na krótką chwilę talerz i delektujemy się rozmową z najbliższymi.

Jeśli nie chcesz cierpieć z powodów trawiennych jeszcze przez kilka dni po zakończeniu świętowania powinnaś zadbać o utrzymanie odpowiedniego rytmu posiłków, a wiec 3-5 dziennie (w wypadku świąt raczej 5 dziennie). Staraj się zachowywać pomiędzy każdym z dań co najmniej 3-4 godzin przerwy. Dzięki takiemu działaniu nie powinno doskwierać Tobie uczucie przejedzenia.

Prawie każdy wielkanocny stół zastawiony jest ogromna ilością smakowitych potraw, normalne jest to że każdej z nich chciałabyś spróbować, w końcu wszystkie są bardzo dobre i zasługują na Twoją uwagę. Każdej z Was radzimy spróbować każdej, lub prawie każdej potrawy przygotowanej przez Panią domu u której gościsz, staraj się jednak nakładać jak najmniejsze porcje. Jeśli jedno z dań zasmakuje Ci szczególnie będziesz mogła poprosić o przepis na dane danie i sama wykonać je w swojej kuchni.

Warto pamiętać, aby w czasie spożywania posiłku nie popijać, lepiej jest wypić szklankę wody 15-30 minut przed posiłkiem niż w jego trakcie. Nadmiar płynów wypijanych podczas jedzenia może negatywnie wpłynąć na procesy trawienne naszego organizmu. Jeśli odczuwamy pragnienie w czasie posiłku możemy pozwolić sobie na wypicie kilku łyków wody, dopuszczalne jest również wypicie lampki wina lub szklanki soku pomidorowego. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść na trzy godziny przed snem, gdyż organizm który jest zmuszony trawić jedzenie w nocy nie regeneruje się w pełni, a na drugi dzień po przebudzeniu czuje się zmęczony.

Aktywność fizyczna zawsze wskazana

Większość osób odpoczywa w czasie świąt w rodzinnym gronie i nawet w momencie, gdy nie zajmuje się jedzeniem nadal prowadzi rozmowy przy stole. My proponujemy przenieść dyskusje rodzinne na świeże powietrze, dlatego proponujemy namówić bliskich na wspólny spacer, dzięki któremu stracimy kilka kalorii oraz usprawnimy pracę naszego układu pokarmowego.

W momencie, gdy wybieramy się do rodziny w odwiedziny pierwszą osobą, która nas gości jest pani domu częstująca nas pysznymi potrawami, natomiast drugą jest pan domu który również częsta nas częstuje, z tym że nie jedzeniem a ciężkostrawnym alkoholem. W czasie świąt możemy napić się lampki wina, nadmiar alkoholu negatywnie wpływa na trawienie oraz dostarcza naszemu organizmowi tylko pustych kalorii, dlatego też nie należy z nim przesadzać.

Należy zwrócić uwagę również na to, aby nie przesadzić z litością zjadanych jajek, wprawdzie są one zdrowe oraz dostarczają nam wielu składników odżywczych, jednak zawierają również spora ilość cholesterolu oraz są długo trawione przez nasz organizm. Z majonezu najlepiej jest w zupełności zrezygnować.

Jeśli zastosujesz się do umieszczonych przez nas rad to z całą pewnością przetrwasz święta tak, aby się podczas ich najeść, ale nie przejeść. Najlepiej jest słuchać się swojego organizmu i nie dopuścić do sytuacji przejedzenia podczas świąt.